W Toruniu żyje się lepiej niż dobrze

Toruń zajmuje 1. miejsce pod względem jakości życia w Diagnozie Społecznej 2013, którą regularnie przygotowują naukowcy pod kierownictwem prof. Janusza Czapińskiego.

Diagnoza społeczna to największe badanie socjologiczne w Polsce, realizowane co dwa lata, obejmujące 36 tysięcy respondentów. Badanie przygotowują naukowcy pod kierownictwem prof. Janusza Czapińskiego z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie. O miejscu w rankingu decydują nie ekonomiczne, twarde dane, lecz opinia samych mieszkańców. W Diagnozie społecznej 2013 Toruń zajmuje 1. miejsce pod względem jakości życia wśród większych polskich miast.

- Wysoka pozycja Torunia cieszy więc tym bardziej, że zadecydowali o niej sami mieszkańcy, którzy uznali, że gród Kopernika jest doskonałym miejscem do życia – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Toruń zajmuje również bardzo wysokie 4. miejsce wśród polskich miast pod względem ilości osób zadowolonych z miejsca zamieszkania. Według diagnozy torunianie czują się u siebie lepiej niż krakowiacy, katowiczanie, wrocławianie, warszawiacy, olsztynianie i gliwiczanie w swoich miastach. Przed Toruniem znalazły się Gdynia, Poznań i Gdańsk.

- Odpowiedź na pytanie o zadowolenie z miejscowości zamieszkania można traktować jako wyraz przywiązania do miejsca, w którym ktoś mieszka, do swojej małej ojczyzny. Tym bardziej, że większość Polaków mieszka w miejscu urodzenia lub blisko miejsca urodzenia – tłumaczą autorzy dokumentu.

Z diagnozy wynika, że na zadowolenie torunian z życia w swoim mieście ma wpływ duża liczba uczelni i ich wysoki poziom, a także dostęp do bogatej oferty kulturalnej. Mamy Centrum Sztuki Współczesnej, teatry czy Planetarium. Specjaliści zwrócili np. uwagę na to, że właśnie w Toruniu odbywa się znany i ceniony Festiwal Teatralny „Kontakt”. Wszystko to składa się na miejsce, w którym łatwo mieszkańcom rozwijać swoje zainteresowania, talenty, wiedzę. W którym po prostu świetnie się żyje.